Faktoring nedir?

Faktoring, işletmelerin yaptıkları satışlar karşılığında aldıkları çeklerin vadesini beklemeden hemen nakde çevirebildikleri bir finansman yöntemidir.

İşletmeler aldıkları çek karşılığında müşterilerine kestikleri satış faturasını Faktoring şirketlerine devreder ve işleri için gerekli nakde hemen kavuşurlar.

Faktoringin avantajları nelerdir?

İşletmeler vadeli alacaklarını nakde çevirerek borç ve alacak dengesini korur, nakit akışını düzeltmiş olurlar. Müşterilerine vade tanımaya devam ederek rekabet avantajı oluşturur, ödemelerini nakit yaparak indirim alabilirler.

İşletmeler Faktoring şirketlerinin yaptığı istihbarat çalışmaları ile müşterilerinin finansal durumlarından haberdar olur ve ticari faaliyetlerini riske atmazlar.

Kimler faktoring yapabilir?

Vadeli satış yapan ve müşterilerinden ödemelerini gecikmeli alan bütün işletmeler (şahıs ya da tüzel) faktoring yapabilirler.

Finansal açıdan güçlü müşterilere sahip ancak ödemelerini gecikmeli alan küçük ve orta boyutlu işletmeler faktoring işleminden oldukça avantaj sağlamaktadır.

Faktoring ile banka kredileri arasında fark var mıdır?

Faktoring şirketleri de bankalar gibi BDDK’nın yetkilendirdiği finansal kuruluşlardır.

İşletmeler için faktoring işleminin banka kredilerine göre avantajları:

  1. Faktoring işlemleri temel olarak alacağınızın nakde çevrilmesi olduğu için oldukça hızlıdır ve kredi başvurusundaki kadar evrak işi yoktur. İşlemleriniz dakikalar içinde sonuçlanabilir.
  2. Faktoring işleminde işletmeye para verilirken işletmenin kredibilitesi yerine çalıştığı müşterilerinin (yani alacağın sahibine) bakılır. Bankalar ise işletmenin kendisine bakarak para verirler. Çoğu küçük işletme bankalar tarafından finansal durumu iyi bulunmadığından kredi talepleri reddedilmektedir. İşletmeler finansal açıdan iyi müşteriler ile çalışıyorlarsa kredi talebi bankalar tarafından reddedilse bile faktoring şirketlerinden para alabilirler.
  3. Faktoring işlemlerinde banka kredilerinden olduğu gibi bir limit yoktur. Satışlarına ve paralel olarak faktoring işleminden alacakları tutar artabilir. Bundan dolayı satışları büyüyen küçük işletmeler için faktoring avantajlı bir finansal işlemdir.
  4. Faktoring işlemlerinde teminat alınmaz.

Faktoring faizi ne kadar? Ne kadar kesinti olur?

Her işlemde faiz tutarı o günkü faiz tutarına, çekin vadesine ve çekin sahibinin (keşidecinin) finansal durumuna göre belirlenir. Dolayısıyla tam olarak ne kadar kesinti olacağını öğrenmek için çekinizin görüntüsünü müşteri hizmetlerimize iletebilirsiniz.

Faktoring işleminde vadeler ne kadar olabilir?

İşlem bazında değişebilmek ile birlikte genel olarak 6 aydan düşük vadeli alacaklar kabul edilmektedir.

Faktoring işleminde fatura gerekiyor mu?

Mevzuat açısından tüm işlemlerde çek tutarı kadar fatura ibraz edilmek zorundadır.

Yatırımcı İlişkileri hakkında Sıkça Sorulan Sorular’a nereden ulaşılabilir?

Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.